ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  BAKANLIKTAN ENGELLİLERE HİBE DESTEĞİ

  BAKANLIKTAN ENGELLİLERE HİBE DESTEĞİ

  Tarih 04 Mart 2013, 13:06 Editör

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve KOSGEB tarafından geliştirilen ortak bir çalışma ile ''Girişimcilik Engel Tanımaz'' projesi engellilerin işgücü piyasasına dâhil olmalarını sağlayarak ekonomik ve sosyal yönden güçlendirilmelerini amaçlıyor.

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve KOSGEB tarafından geliştirilen ortak bir çalışma ile ''Girişimcilik Engel Tanımaz'' projesi engellilerin işgücü piyasasına dâhil olmalarını sağlayarak ekonomik ve sosyal yönden güçlendirilmelerini amaçlıyor.

  Beyaz baston gazetesinin Av. Recep Kısacıkla yapmış olduğu röportajda projenin kapsamını ve ayrıntılarını inceledik.

  Bu proje iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

  1.si Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı  ile  Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan protokol çerçevesinde projenin büyüklüğüne göre vücut fonksiyonlarının kayıp oranlarını belirleyen raporda yüzde 40 ve üzerinde bulunan bütün engellilere (memur, işçi, emekli ve serbest girişimci )olan  kendi işini kurmak isteyen engellilere 100 bin liraya kadar hibe yardımı yapıyor olması,

  2.si Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığının kuruluşu olan KOSGEB formatında bir proje yapılması bu proje için bir engellinin de içinde bulunduğu ve engellinin tek başına kurmuş olduğu şirkete 30 bine kadarı hibe olmak üzere 100 bine kadar kredi desteği verilerek  2 yıl içinde geri ödeme koşulu aranmaktadır.

  Girişimcilik projesi için KOSGEB’e  müracaat eden engelliler için engellinin istek ve talebine göre fiziki, alt yapı,sınıf donanımının bulunduğu bir yerde 3 haftalık kursa tabii tutulmaktadır.Kurs sonunda yeterlilik belgesi alan ve projesi kabul edilen girişimciler  için başta proje olmak üzere işyeri donanımı piyasa koşulları ve pazarlaması dahil olmak üzere her konu da yardımcı olacak bir  danışman verilmektedir.

   

   

  Girişimcilik hakkı kazanan ve kredi yada hibe almış şirketler 5 yıl süre ile danışman ve ilgili kurumlar tarafın ndan denetlenmekte olup KOSGEB tarafından verilmiş  olan kredi başarısızlığı  yada iflası sonucunda geri ödeme yapmak zorunda kalacaklardır.

   

  Engelli yakınları proje kapsamında yer almak istemesi durumunda, engellinin işgücü piyasasında yer alamayan yani ağır engel gurubunda bulunması gerekecektir.

   

  Bu projenin artı ve eksilerini konuştuğumuzda engelli bu proje kapsamında yardım desteğini aldım sonrası önemli değil dememeli zira verilen bu maddi destek 5 yıl süre ile denetlendiğin den başarısız olması durumunda, aldığı kredi miktarını geri ödeyeceğini bilmesi gerekir.

  Proje kapsamında engellilerin işgücü piyasasına katılması, serbest meslek edinmesi ve kendi işini kurması bir engelli için önemli bir fırsatdır.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR)  ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ASPB), korumalı işyerlerinin desteklenmesi ve güçlenmesi amacı ile hazırlanacak projeler destek verecektir.

  Bu teklif çağrısı kapsamında desteklenecek projeler ile,engelli kişilerin haklarını savunan sosyal tarafların desteklenmesi, engelli istihdamının altyapısının geliştirilmesi, işgücü piyasasında normal şartlar altında çalışma imkanı kısıtlı olan ağır engelli kişilere istihdam ortamları oluşturulması amacıyla korumalı işyerlerinin kurulması ve yaygınlaştırılması, mesleki rehabilitasyon imkanı veren işletmelerin sayısının ve etkinliklerinin artırılması ve engelli istihdamında artış hedeflenmektedir.Ayrıca, engellilerin toplumsal hayatın her alanına aktif katılımını sağlamak, sosyal ortaklar ile İŞKUR ve ASPB arasındaki diyalogun geliştirilmesi hedeflenmektedir.

  Proje kapsamında, engelli kişilerin ve engelli kişilerin haklarını savunan sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere sosyal ortakların kapasitelerinin arttırılması ve engellilik alanında kamu kurum/kuruluşları ile diyalogun geliştirilmesi hedeflenmektedir.

  Projenin faydalanıcıları olan Türkiye’de faaliyet gösteren eğitim kurum/kuruluşları, üniversiteler, kamu kurum/kuruluşları, vakıf, dernek, sendika, meslek örgütleri gibi sivil toplum kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerden bu teklif çağrısı çerçevesinde proje teklifleri beklenmektedir.

  Bu projeyle ilgi Av.Recep Kısacıkla yaptığımız röportajda korumalı işyerleri konusuna da değindik.

  Avukat Recep Kısacık’ın açıklamalarına göre: korumalı işyeri projesini mutlaka engelliler üzerine kurulmuş sivil toplum örgütleri yapmak zorundadır.

  İşgücü piyasasında yer alamayan ve istihdam edilemeyen (ağır engelli çift engelli bulunanlar ve başkasının yardımına ihtiyaç duyanlar).

  Proje kapsamında personel, kira ve tedrin  giderleri projenin büyüklüğüne göre 150 bin liraya kadar destekleniyor. Projenin büyüklüğüne göre personel çalıştırma zorunluluğu örneğin büyükşehirlerde 30 kişi, küçük şehirlerde ise 15 kişiden az olmamak üzere yönetmeliğe uygun personel çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.(Projede belirlenen personel sayısı dışında kalan kişiler için ise farklı engel guruplarından personel çalıştırabilir)

   

  Son müracaat tarihi 25.03.2013 tarihi ne kadardır.

  Bu haber 3582 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Aktif Gör Haberler

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı vatandaşlarına ilişkin sorumluluklarını yerine getiriyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı vatandaşlarına ilişkin sorumluluklarını yerine getiriyor Ankara Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı vatandaşlarına ilişkin sorumluluklarını yerine getiriyor

  79 milyon Vatandaşı ilgilendiren Torba Yasa yürülükte

  79 milyon Vatandaşı ilgilendiren Torba Yasa yürülükte 79 milyon vatandaşı ilgilendiren Torba yasa yürülükte
  Chp’nin okuma özürlü bürokratı olursa23 Aralık 2014

  Aktifgör Gazetesi

  ANKET

  EN SON NE ZAMAN BİR ENGELLİYE YARDIM ETTİNİZ?

  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Her hangi bir içerik ve görsellerimiz Kaynak gösterilmeden çoğaltılıp izinsiz kullanılamaz..
  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi